Vädret på Koh Samui

Vädret på Koh Samui

Vädret på Koh Samui, om kan kallade det för väder, är typiskt tropiskt och härligt. Det finns ändå vissa perioder där det kan passa bättre för ett besök.

  • Om du är ute efter sol, värme och strandliv är i slutet av december till april.
  • Maj till september gott om sol men det kommer vanligtvis korta regnskurar på eftermiddagen.
  • Oktober och november är de regnigaste månaderna.

Koh Samui Vädret just nu


Väderstatistik

Månadsväder på Koh Samui

MånadMax. tempMin. tempSol%Regndagar
Januari3022658
Februari3123704
Mars3224704
April3225659
Maj32255017
Juni31244517
Juli31245018
Augusti31244518
September31244519
Oktober30235020
November29235020
December29225514

Trevligt väder och utsikt